Site icon Basket Mělník

Muži si i přes rozpačité výkony zajistili postup do play-off

BK R&J EBC Mělník vs BK Králův Dvůr – 74:71

Již před utkáním bylo jasné, že v případě výhry si mělničtí muži zajistí postup do play-off. Možná to byl, společně s velkou účastí diváků, důvod nervozity, která hráčům svazovala ruce především v útoku. Do utkání jsme sice vstoupili úspěšnou trojkou, ale poté jsme dokázali přidat jen 2 koše ze hry. Zbytek z 11 bodů jsme nastříleli z čáry trestného hodu. Druhá čtvrtka nebyla o moc lepší, v útoku jsme byli téměř neškodní,  v obraně nedůslední. Důkazem toho je několik soupeřových košů s faulem. Soupeř sice trestné hody neproměňoval, ale to pro nás byl největší problém, protože jsme nedokázali po trestných hodech doskočit a soupeř mohl pokračovat dál v útoku. Obranné (ne)doskakování, špatná střelecká úspěšnost a ztracená forma kapitána Rajnocha (2 body za 1. poločas) měly za následek poločasové vedení soupeře o 7 bodů.

Kdo z diváků by čekal, že do druhého poločasu mělničtí vlétnou a výsledek otočí, ten se nestačil divit. Střelecké trápení pokračovalo a soupeř dál navyšoval svůj náskok, který vzrostl na hrozivých 20 bodů pár sekund před koncem třetí čtvrtiny. Lukáš Rajnoch se sirénou vstřelil trojku, zvedl diváky z laviček a nabudil domácí sebe i domácí lavičku. Stav 39:56.

Závěrečný obrat

V poslední části začali mělničtí aplikovat osobní obranu po celém hřišti, a i když ne vždy všichni pochopili, že se nemají vracet na svoji polovinu, dělala tato obrana soupeři problém. Za 3 minuty jsme dokázali snížit na 50:58. Soupeř se oklepal a během následujících dvou minut dokázal díky svému nejlepšímu hráči  č. 6 Šaškovi navýšit svoje vedení opět na pohodlných 15 bodů a s domácími to nevypadalo vůbec dobře. Naštěstí se mělničtí střelci proudili v pravý čas a dokázali od 5. minuty vstřelit soupeři celkem 5 tříbodových košů. Zlepšená obrana sice povolila v této fázi zápasu soupeři jen jeden koš ze hry, ten se ale držel úspěšnými trestnými hody až do začátku 9. minuty do stavu 63:71. Po trojkách Jakeše a Kefurta, mezi které se ještě vešel překvapivý nájezd Onderky, bylo srovnáno minutu před koncem na 71:71.

Prodloužení odmítl v posledních vteřinách zápasu Ondřej Štastný, který nejdříve dal normální koš – 73:71 a poté po taktickém faulu soupeře proměnil jeden trestný hod – 74:71. Soupeř měl pár sekund na to vstřelit trojku a vynutit si alespoň prodloužení, ale proti byl Tomáš Kvasný a Lukáš Rajnoch, kteří soupeři nedovolili vystřelit. Druhému jmenovanému byl sice odpískán faul, ale nejmladší hráč soupeře první trestný hod neproměnil, a protože zbývala jen vteřina do konce, pokusil se míč nahodit o obroučku, aby jej jeho spoluhráči doskočili a zkusili ještě dát koš s faulem. Proti byl opět domácí kapitán, který doskočil toto nahození a domácí mohli slavit společně s diváky pěkný obrat v utkání.