Družstvo U12 absolvovalo mezinárodního turnaj v Brandýse

Rok 2015 sotva začal a družstvo U12 se vydalo na mezinárodní turnaj do Brandýsa nad Labem. Turnaj jsme pojali jako vhodnou přípravu na kvalifikaci o národní finále. I proto bylo družstvo složeno nejen z hráčů Mělníka, ale i Roudnice nad Labem.

Pátek

V pátek v 12:00 nás jako první čekal zápas s favoritem skupiny Sokolem Pražským. Zápas jsme nezačali vůbec dobře a díky chybám v obraně jsme rychle prohrávali 9:2. Obranu jsme postupně zlepšili, ale velké množství ztrát znamenalo, že se nám s výsledkem nepodařilo do konce čtvrtiny nic udělat. Druhá parta nastupovala při skóre 18:9 a díky dobré obraně dokázala velmi rychle snížit na 19:18. Soupeř se z našeho náporu po čtyřech minutách oklepal, zvýšil aktivitu a do poločasu dokázal udržet těsné vedení 27:24. Ve druhém poločase přepnula i první pětka konečně na vyšší obrátky, stáhla náskok soupeře, ale bohužel již nedokázala přidat nějaké bodíky navíc. V poslední čtvrtině jsme se dostali poprvé v utkání do vedení 41:38. Ale za poslední 3 minuty jsme dokázali přidat jediný bod, zatímco soupeř byl úspěšnější a vyhrál 45:42. Škoda velké ztráty v první čtvrtině.

Druhý zápas jsme hráli od 18:00 s Baníkem Most. Na rozdíl od prvního zápasu jsme do utkání vlétli a zaskočeného soupeře v první čtvrtině porazili 14:3. Druhá parta měla těžký úkol – ubránit velmi vysokou hráčku soupeře č. 17. To se nám sice povedlo, ale její menší spoluhráčka č. 8 nám nakonec dělala větší problémy a Mostu se podařilo snížit v poločase na 21:14. Ve třetí čtvrtce došlo k větší rotaci hráčů a hrál se vyrovnaný zápas, kdy každé družstvo dokázalo přidat 10 bodů. V poslední čtvrtině soupeři podle mého názoru trošku došly síly (měl kratší odpočinek mezi zápasy) a naše druhá pětka nepřipustila žádné drama. Konečné skóre zápasu 41:31.

Sobota

Turnaj pokračoval v sobotu a naším soupeřem byl Sokol Hradec Králové. První poločas se vydařil první i druhé partě a tak jsme v poločase zaslouženě vedli o 12 bodů. Třetí čtvrtina se nesla v duchu větší rotace hráčů a zkoušení herních kombinací, což se ne vždy povedlo, a tak soupeř dokázal snížit na rozdíl 7 bodů. V poslední čtvrtině jsme však nepřipustili žádné drama a přidali nějaké body a výsledkem byla výhra 43:32.

V odpoledním utkání nás čekal BC Chemnitz 99. Pro většinu kluků to byl první zápas proti zahraničnímu soupeři v životě. Podle ostatních výsledků ve skupině se dal očekávat vyrovnaný zápas. Bohužel vyrovnaný byl pouze do 3. minuty druhé čtvrtiny, kdy jsme stáhli náskok soupeře na 14:16. Poté na hřišti dominoval soupeř. Rychlost jeho hráčů nám dělala velké problémy a dobrá obrana soupeře zapříčinila, že jsme se dopustili mnoha chyb a dostat se do zakončení nás stálo mnoho sil. Výsledek 22:58 mluví za vše. Každopádně se jedná o dobrou zkušenost a kluci vědí, že v tréninku musí přidat.

Neděle

V neděli nás čekal poslední zápas, zápas o 5. místo s USK Praha. Do zápasu bohužel nemohl naskočit Honza Franěk, který si v sobotu zlomil palec na noze (se zlomeným palcem odehrál i utkání proti BC Chemnitz). V neděli přijel své spoluhráče tedy alespoň podpořit. USK začalo zápas lépe a po dvou minutách vedlo 0:6. Kluci naštěstí zvedli hlavy a šňůrou 8 bodů jsme se dostali do vedení. Komplikace nastala, když pro velký počet osobních chyb musel vystřídat Filip a s bolestivým výrazem hřiště opustil i Matyáš. V tu chvíli na hřišti zůstali jen dva hráči ročníku 2003 a doplnili je hráči ročníku 2005.

Kluci ale vzorně zabojovali a výsledkem bylo vedení 12:11 po první čtvrtce. Druhá parta se soupeře nezalekla, ač oslabena o zraněného Jéňu, bojovala a předvedla pěkný kolektivní výkon – odměnou bylo vedení 23:22 v poločase. Do druhého poločasu vlétl jako uragán Matouš Jurman, zatížil soupeřovo konto 16ti body. Jeho aktivita vybičovala i ostatní k velké bojovnosti a soupeři jsme povolili dát pouze 8 bodů. V poslední čtvrtině se žádné drama nekonalo, kluci odvedli poctivý výkon a zaslouženě jsme vyhráli 52:39

Závěrem bych chtěl poděkovat nejprve všem rodičům za podporu. Turnaj hodnotím velmi pozitivně. Kluci si zahráli proti jiným soupeřům, než jsou zvyklí potkávat v normální soutěži. Sehráli jsme velmi kvalitní a až na jedno velmi vyrovnaná utkání, což jsou dobré zkušenosti pro kluky. Konečné 5. místo je hezkým umístěním, ale jak by jistě řekli trenéři, naším cílem bylo hlavně sehrát se a odehrát kvalitní zápasy před nadcházející kvalifikací o Národní finále mladších minižáků, které se bude tuto sezónu konat v Písku. Plusem je individuální ocenění pro kapitána družstva Matouše Jurmana, který se dostal do ALL STAR výběru turnaje. Kaňkou je bohužel zranění Honzy Fraňka, kterému tímto přeji za celý BK R&J EBC Mělník brzké uzdravení a návrat na palubovku.