U14 první extraligové vítězství

V minulém týdnu vyjelo družstvo U14 na své první extraligové zápasy na palubovku Sokolu Písek a Tigers České Budějovice netradičně v týdnu, tedy v úterý a středu. Utkání byly přeloženy z důvodu účasti Matěje Burdy, Járy Pazourka a Ondry Formánka na Evropské lize U14 v Maďarsku.

Písek vs. Mělník 97:53

V úterý od 18 hodin jsme začínali hrát utkání v Písku a už nástup do první čtvrtiny ukázal, že to nebude jednoduché. Matěj, který celý týden proležel s teplotou doma, se nemohl střelecky prosadit a tak prapor za něj musel pozdvihnout nejmladší z družstva Matouš Jurman. První čtvrtina nakonec skončila díky Matoušovi nejpřijatelněji 22:14.

Druhé období hry ukázalo naši největší slabinu a to hru podkošových hráčů, hlavně jejich obranu. Pivot soupeře Houser nám nasázel jednoduchou hrou v tomto období 20 bodů a skóre vzrostlo na hrozivých 46:26.

Po poločasové poradě v šatně jsme se chtěli bojovností a zdvojování podkošových hráčů soupeře vrátit zpět do zápasu. Odpočinutý Matěj měl navýšit konto soupeře a pokusit se o zvrat. To se nám bohužel nedařilo, Matěj hrál dobře a kluci mu pomohli díky clonění vytvořit volné střelecké příležitosti, ale bohužel úspěšnost nebyla optimální. Po týdnu v posteli se střelecky trápil a zbytek družstva se pak pokusil uhrát přijatelný výsledek pod košem, jenže proti o půl hlavy vyššímu Houserovi to nebylo jednoduché. Dominoval nejen v obraně a na doskoku, ale i rychlým přechodem do útoku, kdy nejedenkrát nám dal koš „cost to cost“. S tak vysokým a šikovným hráčem se naše družstvo ještě nepotkalo. Výsledkem byla odevzdanost našich hráčů a nejhorší výkon za poslední dva roky. Soupeřovo trio rozehrávač Pták, křídlo Mach a pivot Houser nás dokonale rozebralo.

statistika zápasu

České Budějovice vs. Mělník 28:98

Po odpočinku a přenocování na Monínci, kde pro kluky byl dopoledne zajištěn program v podobě vířivky a bazénu, jsme se přesunuli na utkání do Českých Budějovic. Utkání začínalo v 17:30 a naším úkolem bylo zapomenout na včerejší nepovedený zápas a pokusit se zabojovat o první vítězství v extraligové části.

Ihned po úvodním rozskoku bylo jasné, kdo v utkání bude dominovat. V průběhu prvních minut jsme vedli (0:8) a na soupeři byla citelně znát absence jeho nejlepšího hráče Vojtěcha Sýkory. Budějovičtí nedisponují tak vysokými hráči jako Písek a tak se začali prosazovat naši podkošoví hráči Ondřej Formánek, Jára Pazourek, Radek Hubálek a Kája Vlasák. Dominovali na doskoku a v založení rychlého protiútoku. I křídla se přidala, bodově hlavně Jakub Jiránek, rozehrávači Matěj Burda a Matouš Jurman si odvedli svůj díl práce a tak se naše hra blížila ideálu nebezpečnosti ze všech pozic a postů.

Jediným stinným momentem byla na naše presová obrana na soupeřově polovině. Obrana stažená na naši obranou polovinu fungovala a soupeř mnohokrát nestihl do 24 vteřin ohrozit náš koš. Díky oslabení soupeře to bylo utkání, ve kterém mohli dostat stejný prostor jak hráči základní rotace, tak i hráči z lavičky. Do utkání postupně naskočili T. Jiránek, F. Krásný, M. Fary, M. Pažout a M. Holeček. Poslední člen výpravy P. Kyzivát, odehrál utkání v Písku a jako třináctý hráč se na hřiště bohužel nedostal.